Share this Story

NAIROBI, Keňa, 12. ledna 2025 /PRNewswire/ — Společnost Huawei a Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) zahájily společně s Keňskou službou pro divokou přírodu (Kenya Wildlife Service, KWS), jako místním partnerem, projekt Tech4Nature, jehož cílem je monitorovat a chránit korálové útesy a biologickou rozmanitost v keňském podmořském parku a rezervaci Kisite-Mpunguti.

Cílem tříletého projektu, který je v souladu s iniciativou TECH4ALL společnosti Huawei a Zeleným seznamem IUCN, je posílit efektivitu monitorování a správy chráněné oblasti. Podmořský park a rezervace Kisite-Mpunguti na jižním pobřeží Keni se v oblasti ochrany přírody potýká s řadou problémů. K těm patří například:

  • Nelegální rybolov a nedostatečné lidské zdroje pro efektivní hlídání oblasti.
  • Nedostatečné monitorování tří korálových ostrovů v rezervaci na dálku v kombinaci s tlaky vytvářenými turistickým ruchem vzhledem k tomu, že pobřežní útesy jsou oblíbenými potápěčskými lokalitami.
  • Omezené povědomí obyvatelstva o důležitosti ochrany útesů a biologické rozmanitosti.
  • Nedostatečná infrastruktura komunikační sítě pro podporu monitorování řízeného technologií.

„Tech4Nature je rozsáhlý projekt, který spadá pod iniciativu digitální inkluze TECH4ALL společnosti Huawei, v jejímž rámci hledáme způsoby, jak zavádět technologie a inovace do různých oblastí každodenního života, zlepšovat globální standardy a zajistit udržitelný způsob života ve světě,” uvedla Khadija Mohamedová, ředitelka pro vztahy s médii a vládou společnosti Huawei v Keni.

Ke sledování mořského života, včetně biomasy a populace ploskozubcovitých ryb, budou nasazeny podvodní kamery, fotogrammetrie a technologie pro monitorování zvuku. V mnoha ekosystémech korálových útesů jsou ploskozubci klíčovým druhem, který díky své stravě pomáhá zabránit udušení korálů chaluhami a řasami. Řešení bude rovněž monitorovat pokrytí útesových ekosystémů substrátem, pokryv mořské trávy a výskyt karet obrovských a delfínů skákavých, tedy druhů, které jsou na Červeném seznamu IUCN klasifikovány jako ohrožené a zranitelné.

„Technologie, kterou zavádíme, představuje průlomový vývoj v oblasti ochrany podmořského života v Keni. Bude sloužit jako první monitorovací nástroj pro sběr, analýzu a správu dat v chráněné podmořské oblasti. Tato inovace navíc představuje příležitost pomoci parku získat certifikaci Zeleného seznamu IUCN, dosahovat cílů udržitelnosti oceňovaných turisty a zajistit, aby naše mořské parky mohly i nadále využívat i budoucí generace,” uvedl zástupce keňské pobočky IUCN Innocent Kabenga.

Umělá inteligence vytrénovaná k rozpoznávání konkrétních sledovaných druhů podle vzhledu nebo zvuku poskytne v reálném čase data o chování, populacích a rozšíření biologické rozmanitosti v rezervaci a ekosystému útesů. Systém bude také schopen identifikovat lodě používané k nelegálnímu rybolovu a posílat upozornění strážcům parku, aby mohli zasáhnout téměř v reálném čase.

Digitální napájení a zlepšené síťové připojení pokrývající celý park a strážní věž umožní rychlý přenos shromážděných dat na cloudový server, kde budou analyzována pomocí umělé inteligence.

Projekt bude realizován ve spolupráci s Keňskou službou pro divokou přírodu (KWS) a Institutem pro výzkum a vzdělávání v oblasti divoké přírody (Wildlife Research and Training Institute, WRTI). Na základě dat a poznatků z projektu budou partneři Tech4Nature schopni vypracovat cílená opatření na ochranu rezervace.

„Abychom mohli plnit své poslání chránit a zachovávat naši divokou přírodu v suchozemských i mořských ekosystémech, musíme jim dobře rozumět. Spolupracujeme proto se společností Huawei a organizací IUCN na rozmístění podmořských kamer, která nám umožní získat určitá data o mořských savcích, korálech a rybolovu, abychom tak mohli činit informovaná rozhodnutí. Výhoda této technologie spočívá v tom, že jí lze pokrýt širší oblast, kterou nemůžeme každý den patrolovat. Je nasazená ve dne v noci, což nám umožňuje činit skutečně dobrá a informovaná rozhodnutí,” sdělil Adan Kala, zástupce ředitele pobřežní chráněné oblasti Keňské služby pro divokou přírodu.

Kromě toho bude projekt zahrnovat osvětovou činnost s cílem zvýšit povědomí o změnách biologické rozmanitosti v průběhu času a o výskytu různých druhů, včetně těch, které jsou ohrožené, zranitelné nebo kriticky ohrožené.

Lokalita bude hodnocena podle standardu Zeleného seznamu IUCN. Cílem je, aby rezervace získala certifikát Zeleného seznamu.

O projektu Tech4Nature 

Společnost Huawei a organizace IUCN zahájily v roce 2020 globální partnerství Tech4Nature s cílem zvýšit úspěšnou ochranu přírody prostřednictvím technologických inovací. V souladu s iniciativou TECH4ALL společnosti Huawei a Zeleným seznamem IUCN podpořila iniciativa Tech4Nature již 11 stěžejních projektů v osmi zemích, poskytujících řešení přizpůsobená konkrétním výzvám v oblasti ochrany přírody.

Navštivte stránky Tech4Nature na adrese https://tech4nature.iucngreenlist.org/what-is-tech4nature/ 

O iniciativě TECH4ALL 

TECH4ALL je dlouhodobá iniciativa a akční plán společnosti Huawei v oblasti digitálního začlenění. Díky inovativním technologiím a spolupráci s partnery usiluje TECH4ALL o zajištění inkluze a udržitelnosti v digitálním světě.

Navštivte stránky Huawei TECH4ALL na adrese https://www.huawei.com/en/tech4all

Sledujte nás na síti X na adrese https://x.com/HUAWEI_TECH4ALL 

Foto – https://mma.prnewswire.com/media/2595344/Tech4Nature_project_partners_at_the_launch_event.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *