Share this Story

NAIROBI, Kenia, 10 stycznia 2025 r. /PRNewswire/ — Firma Huawei, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature – IUCN) oraz partner lokalny, Kenijska Służba Ochrony Przyrody (Kenya Wildlife Service – KWS), rozpoczęły realizację projektu monitorowania i ochrony rafy koralowej w obrębie Parku Morskiego i Rezerwatu Kisite-Mpunguti (Kisite-Mpunguti Marine Park & Reserve) w Kenii. Projekt realizowany jest w ramach programu Tech4Nature.

Projekt, powiązany z prowadzoną przez Huawei inicjatywą TECH4ALL i Zieloną Listą IUCN, ma być realizowany przez trzy lata, a jego celem jest zwiększenie skuteczności monitorowania obszaru objętego ochroną oraz zarządzania nim. Położony na południu Kenii Park Morski i Rezerwat Kisite-Mpunguti mierzy się z szeregiem wyzwań w zakresie ochrony jego przyrody. Wśród nich można wymienić:

  • Nielegalny połów ryb i braki kadrowe w służbach patrolujących teren rezerwatu.
  • Brak zdalnego monitorowania trzech wysp koralowych w obrębie rezerwatu, połączony z presją wywieraną przez turystykę nurkową powszechnie uprawianą na przybrzeżnych rafach.
  • Ograniczona świadomość społeczna znaczenia rafy koralowej i ochrony bioróżnorodności.
  • Niewystarczająca infrastruktura sieci komunikacyjnej niezbędna do zaawansowanych technicznie rozwiązań monitoringowych.

„Tech4Nature to zakrojony na szeroką skalę program będący częścią prowadzonej przez Huawei inicjatywy TECH4ALL, w ramach której poszukujemy sposobów na wdrożenie technologii i innowacji w różnych dziedzinach codziennego życia, jak również na poprawę globalnych standardów oraz zapewnienie zrównoważonego modelu życia na świecie” – powiedziała Khadija Mohamed, dyrektorka kenijskiego oddziału Huawei odpowiedzialna za relacje z mediami i rządami.

Projekt przewiduje zastosowanie podwodnych kamer, fotogrametrii oraz technologii monitoringu dźwiękowego w celu monitorowania morskiego środowiska, w tym biomasy i populacji papugoryb. W wielu ekosystemach raf koralowych papugoryby są gatunkiem kluczowym, który zapobiega zarastaniu koralowców wodorostami i glonami, stanowią one bowiem element ich diety. Projekt zakłada również monitorowanie podłoża ekosystemów, obszarów porośniętych trawą morską, a także występowania żółwia zielonego i delfina butlonosego, wpisanych na Czerwoną Listę IUCN odpowiednio jako gatunek zagrożony i narażony.

„Wprowadzana przez nas technologia stanowi przełom w ochronie środowiska morskiego na terenie Kenii. Będzie to pierwsze narzędzie monitoringowe służące gromadzeniu i analizie danych oraz zaradzaniu na obszarze objętym projektem. Co więcej, innowacja ta może pomóc parkowi w uzyskaniu certyfikatu Zielonej Listy IUCN, potwierdzającego realizację celów zrównoważonego rozwoju – aspekt, na który zwracają uwagę turyści – oraz zabezpieczającego przyszłość naszych parków morskich dla kolejnych pokoleń” – powiedział Innocent Kabenga, przedstawiciel krajowy IUCN w Kenii.

Na potrzeby projektu wykorzystana zostanie sztuczna inteligencja przeszkolona w wizualnym lub dźwiękowym rozpoznawaniu określonych gatunków. Gromadzone przez nią w czasie rzeczywistym dane posłużą do badania zachowań i liczebności organizmów oraz rozkładu bioróżnorodności w obrębie rezerwatu i ekosystemu rafy. System będzie mógł również identyfikować łodzie rybaków zajmujących się nielegalnym połowem, zawiadamiając strażników o potrzebie interwencji niemal w czasie rzeczywistym.

Cyfrowe zasilanie i udoskonalona łączność sieciowa w obrębie parku i wieży obserwacyjnej umożliwią szybkie przesyłanie gromadzonych danych do serwera w chmurze, gdzie poddane zostaną analizie przez sztuczną inteligencję.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Kenijską Służbą Ochrony Przyrody oraz Instytutem Badań i Szkoleń Przyrodniczych (Wildlife Research and Training Institute – WRTI). W oparciu o wnioski płynące z danych pozyskanych w projekcie partnerzy programu Tech4Nature będą mogli przygotować ukierunkowane działania na rzecz rezerwatu.

„Realizacja powierzonego nam zadania ochrony przyrody w ekosystemach zarówno lądowych, jak i morskich wymaga szczegółowej znajomości występujących w nich zasobów. W ramach współpracy z Huawei i IUCN zamontowane zostaną podwodne kamery gromadzące dane dotyczące ssaków morskich, koralowców oraz połowu ryb, na podstawie których będziemy mogli podjąć decyzje poparte wiedzą. Zaletą tej technologii jest możliwość zastosowania jej na większym obszarze, co jest o tyle ważne, że nie jesteśmy w stanie przez całą dobę patrolować tak rozległego terenu, aby pozyskać dane potrzebne do podjęcia właściwych decyzji” – powiedział Adan Kala pełniący funkcję Senior Assistant Director Kenijskiej Służby Ochrony Przyrody na obszarze ochrony wybrzeża.

Projekt przewiduje ponadto kampanię uświadamiającą lokalną społeczność o następujących w czasie zmianach bioróżnorodności oraz występowaniu różnych gatunków, w tym sklasyfikowanych jako bliskie zagrożenia, narażone lub zagrożone.

W celu uzyskania certyfikatu Zielonej Listy obszar projektowy będzie podlegać ocenie zgodnej z obowiązującym w tym zakresie Standardem IUCN.

Tech4Nature

Tech4Nature to międzynarodowe partnerstwo zawarte w 2020 r. przez Huawei i IUCN w celu zwiększenia skuteczności projektów ochrony przyrody poprzez wykorzystanie technologicznych innowacji. Program Tech4Nature powiązany jest z prowadzoną przez Huawei inicjatywą TECH4ALL, a także z Zieloną Listą IUCN. Jak dotąd w jego ramach wsparto 11 flagowych projektów w 8 państwach, dostarczając rozwiązania opracowane z myślą o specyficznych wyzwaniach w ochronie przyrody.

Tech4Nature zaprasza na stronę: https://tech4nature.iucngreenlist.org/what-is-tech4nature/

TECH4ALL

TECH4ALL to prowadzona przez Huawei długoterminowa inicjatywa i plan działania na rzecz włączenia cyfrowego. Bazując na innowacyjnej technologii i współpracy z różnymi partnerami, ma ona wspierać włączenie i zrównoważony rozwój w świecie cyfrowym.

Huawei TECH4ALL zaprasza na stronę: https://www.huawei.com/en/tech4all

Śledź profil na X: https://x.com/HUAWEI_TECH4ALL 

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2595344/Tech4Nature_project_partners_at_the_launch_event.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *