Share this Story

Pekin, 29 listopada 2024 r. /PRNewswire/ — Raport China Daily:

Na początku miesiąca w powiecie Xiangfen w Shanxi otwarto muzeum gromadzące i wystawiające zabytki kultury, które stanowi jedno z największych odkryć archeologicznych ostatnich dziesięcioleci w Chinach.

Muzeum Taosi, które otwarto dla odwiedzających 11 listopada, zostało zbudowane w pobliżu Taosi, miejsca odnalezienia reliktów archeologicznych w Xiangfen. Jego celem jest prezentowanie dorobku cywilizacji sprzed 3900 do 4300 lat.

Taosi zostało odkryte w 1958 roku, a duże wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się w 1978 roku. Na przestrzeni lat odkryto osadę miejską, zagrodę pałacową, strefę do składowania zapasów, cmentarze i punkt obserwacyjny. Naukowcy uważają, że miejsce to było najprawdopodobniej ruinami stolicy w okresie Yao – cesarza mędrców sprzed ponad 4100 lat.

Na stanowisku archeologicznym Taosi odkryto ponad 5500 fragmentów lub zestawów reliktów kulturowych, dając badaczom wystarczające materialne potwierdzenie pozwalające zrozumieć, w jaki sposób ukształtowało się najdawniejsze chińskie społeczeństwo i naród.

Wśród odnalezionych reliktów kulturowych w muzeum znajduje się łącznie 230 eksponatów ukazujących kulturę i życie starożytnych mieszkańców, w tym przedmioty z ceramiki, jadeitu, kamienia i miedzi. Muzeum prezentuje również relikty, które według niektórych badaczy mogą być związane z obserwacjami astronomicznymi i mierzeniem czasu.

Muzeum jest częścią Parku Stanowiska Archeologicznego Taosi, w którym znajduje się również sala wystawowa starożytnej astronomii i obiekt do konserwacji większości odkrytych zabytków. Obecnie muzeum pełni takie funkcje jak ekspozycja zabytków, badania i edukacja.

Według Gao Jiangtao, szefa zespołu archeologów zajmującego się ruinami Taosi, wśród najcenniejszych eksponatów muzeum wartych uwagi zwiedzających są gnomon do mierzenia czasu zwany guibiao, kolorowy talerz ceramiczny z zakręconym wzorem smoka i płaski czajnik ceramiczny z napisami wykonanymi czerwoną farbą.

Gao Jiangtao powiedział, że kolorowy talerz ceramiczny ze smoczym wzorem może wskazywać na pochodzenie chińskiego totemu smoka, a czerwone znaki piktograficzne zapisane na płaskim czajniku ceramicznym mogą być najwcześniejszym językiem pisanym w Chinach.

Gnomon do pomiaru czasu guibiao jest częścią starożytnego obserwatorium odkrytego w ruinach Taosi. Archeolodzy uważają, że jest to najwcześniejsze obserwatorium znane w Chinach.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2569815/The_Taosi_Site_Museum__which_opened_to_the_public_on_Nov_11___showcases_a_civilization_dating_back_t.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *